Muslim Interscholastic Tournament

2k11 National Winners List & Survey

12th July 2011

2k11 National Winners List & Survey

posted in Uncategorized |

Overall Region
1. Washington DC
2. Atlanta
3. New York
4. Chicago
5. Houston
6. Toronto
7. Philadelphia
8. Detroit

Overall Individual
1. Naeem Baig – Al-Huda High School (Washington DC)
2. Zahra Saad – Crescent School (New York)
3. Fatimah Waseem – Springbrook High School (Washington DC)
4. Sadia Naseem – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
5. Ayesha Saad – Crescent School (New York)
6. Zurana Taluckder – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
6. Ilham Diwani – Al-Huda High School (Washington DC)
6. Ferdos Hashem – Clarkston High School (Atlanta)
6. Nishath Rahman – The Bronx High School Of Science (New York)
10. Talha Ghazi – International Academy (Detroit)

Category I: Knowledge and Quran
Knowledge Test 1
1. Najeah Okashah – Panama City Advanced School (Atlanta)
2. Shahrazad Hired – Al-Huda High School (Washington DC)
3. Niyaz Arif – Stuyvesant High School (New York)
4. Atallah Muhammad – Langston Hughes High School (Atlanta)
5. Cardiff Andana – Phelps Career High School (Washington DC)

Knowledge Test 2
1. Ali Waseem – Springbrook High School (Washington DC)
2. Rabeea Ahmad – Milton High School (Atlanta)
3. Mohammad Taha Qadri – Valley Stream North High School (New York)
4. Mohammad Alkadah – Panama City Advanced School (Atlanta)
5. Mohammed Okashah – Panama City Advanced School (Atlanta)

Knowledge Test 3
1. Hajur El-Haggan – Al-Huda High School (Washington DC)
2. Amina S. Thomas – Al-Huda High School (Washington DC)
3. Jauhara Ferguson – Langston Hughes High School (Atlanta)

Knowledge Test 4
1. Reshmina Gilani – Rutherford High School (Atlanta)
2. Danial Abbasi – Kempner High School (Houston)
3. Mahnoor Samana – Austin High School (Houston)
4. Fahmida Sarmin – Central High School (Philadelphia)

Brothers Quran Memorization
1. Saim Asif – Crescent School (New York)
2. Talha Ghazi – International Academy (Detroit)
3. Sameer Ali – Al-Huda High School (Washington DC)
4. Rakeen Rafiqur-Rahman Mahmud – Thomas S. Wootton High School (Washington DC)
5. Mohamed Mahitula – Clarkston High School (Atlanta)

Sisters Quran Memorization
1. Ferdos Hashem – Clarkston High School (Atlanta)
2. Reem Al-Atassi – Grayson High School (Atlanta)
3. Dania Shoukfeh – James Madison Memorial High School (Chicago)
4. Ilham Diwani – Al-Huda High School (Washington DC)
5. Zeynab Hassan – Clarkston High School (Atlanta)

Tafseer Test
1. Ayesha Saad – Crescent School (New York)
2. Zahra Saad – Crescent School (New York)
3. Maleeha Babar – Panama City Advanced School (Atlanta)
4. Fatimah Waseem – Springbrook High School (Washington DC)
5. Musarrat Haque – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)

Brothers Quran Recitation (Tajweed)
1. Abdullah Ahmad – Herndon High School (Washington DC)
2. Besher Kashlan – International Academy (Detroit)
3. Naeem Baig – Al-Huda High School (Washington DC)
4. Usman Qadri – Smithsburg High School (Washington DC)
5. Muhtasham Sifaat – The Bronx High School Of Science (New York)

Sisters Quran Recitation (Tajweed)
1. Zaynab Abidogun – Iman Academy Southwest (Houston)
2. Sadiya Dhanani – The Lovett School (Atlanta)
3. Rozana Rahman – Nur-ul-Iman (Philadelphia)
4. Sharifa Yusuf – Clarkston High School (Atlanta)
5. Sharika Maliha – North Penn High School (Philadelphia)

Category II: Arts
2D Art
1. Fatimah Waseem – Springbrook High School (Washington DC)
2. Raadiyah C. Verity – Islamic Society of Central New York (New York)
3. Attiya Latif – Smithsburg High School (Washington DC)
4. Fahmida Sarmin – Central High School (Philadelphia)
5. Sadia Ali – Clarkston High School (Atlanta)

3D Art
1. Talha Ghazi – International Academy (Detroit)
2. Anaam Khan – Howard High School (Washington DC)
3. Sana Javed – Collins Hill High School (Atlanta)
4. Ayat Tamimi – Maryville High School (Atlanta)
5. Syed Faizuddin – College Preparatory School of America (Chicago)

Digital Art
1. Bana Zayyad – Aqsa School (Chicago)
2. Shafquat Arefeen – Islamic Foundation (Toronto)
3. Mohamed Idiris – Montgomery Blair High School (Washington DC)
4. Zeshawn O. Khan – Milton High School (Atlanta)
5. Aatir Saleem – Clarkston High School (Atlanta)

Photography
1. Sadia Naseem – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
2. Zahra Saad – Crescent School (New York)
3. Mayisha Sharif – North Penn High School (Philadelphia)
4. Dhool Siad –
5. Jenine Omari – Maryville High School (Atlanta)

Fashion Design
1. Khayriyyah Ramadan – W. D. Mohammed High School (Atlanta)
2. Mustabin Hossain – Al-Huda High School (Washington DC)
3. Najeah Okashah – Panama City Advanced School (Atlanta)
4. Haseena Abdur-Rahman – Prince George High School (Washington DC)
5. Ayesha Saad – Crescent School (New York)

Web Design
1. Al-Huda High School (Washington DC)
2. Springbrook High School (Washington DC)
3. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
4. Montgomery Blair High School (Washington DC)
5. Clarkston High School (Atlanta)

Category III: Writing and Oratory
Children’s Book
1. Aliya Duamni – Iman Academy Southwest (Houston)
2. Mohamed Idiris – Montgomery Blair High School (Washington DC)
3. Nishi Sarkar – North Penn High School (Philadelphia)
4. Samira Tamimi – Maryville High School (Atlanta)

Extemporaneous Essay
1. Reem Al-Atassi – Grayson High School (Atlanta)
2. Zahra Saad – Crescent School (New York)
3. Mo’az Kassar – Naperville North High School (Chicago)
4. Zurana Taluckder – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
5. Mohammad Nafiz Hossain – Montgomery Blair High School (Washington DC)

Prepared Essay
1. Rozana Rahman – Nur-ul-Iman (Philadelphia)
2. Fatimah Waseem – Springbrook High School (Washington DC)
3. Zakariya Adam Salhan – Al-Huda High School (Washington DC)
4. Rabeea Ahmad – Milton High School (Atlanta)
5. Yaman Abdulhak – International Academy (Detroit)

Extemporaneous Speaking
1. Sadia Ali – Clarkston High School (Atlanta)
2. Abdul Rahman Latif – Smithsburg High School (Washington DC)
3. Saaliha Khadim – Islamic Foundation (Toronto)
4. Zubair Asgar – College Preparatory School of America (Chicago)
5. Irfaan Khalid – Plainfield North High School (Chicago)

Original Oratory
1. Nazifa Mim – Cypress Falls High School (Houston)
2. Ilham Diwani – Al-Huda High School (Washington DC)
3. Halima Kachhvi – David & Mary Thomson Collegiate Institute (Toronto)
4. Talha Ghazi – International Academy (Detroit)
5. Nura LeBlanc – Clear Lake High School (Houston)

Poetry
1. Sadia Naseem – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
2. Souhayl Diwani – Montgomery Blair High School (Washington DC)
3. Ayesha Saad – Crescent School (New York)
4. Anika Sikder – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
5. Rabiyyah Joseph – Heritage High School (Atlanta)

Short Fiction
1. Muhtasham Sifaat – The Bronx High School Of Science (New York)
2. Aisha Alsliman – College Preparatory School of America (Chicago)
3. Sana Javed – Collins Hill High School (Atlanta)
4. Fahmida Sarmin – Central High School (Philadelphia)
5. Jauhara Ferguson – Langston Hughes High School (Atlanta)

Spoken Word
1. Naeem Baig – Al-Huda High School (Washington DC)
2. Mahnoor Samana – Austin High School (Houston)
3. Ferdos Hashem – Clarkston High School (Atlanta)
4. Sadiyah Bashir – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
5. Amina Muse – Clarkston High School (Atlanta)

Category IV: Bracket Competitions
Brothers Basketball
1. Chicago
2. New York
3. Washington DC
4. W. D. Mohammed High School (Atlanta)
5. Clarkston High School (Atlanta) & The Woodlands Secondary School (Toronto)

Sisters Basketball
1. Muslim Youth of Atlanta (Atlanta)
2. Panama City Advanced School & Rutherford High School (Atlanta)
3. New York & Chicago & Houston
4. Washington DC

Debate
1. Faraz Ahsan – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
2. Aminah Sallam – Stuyvesant High School (New York)
3. Joud Hassan – Maryville High School (Atlanta)
4. Arjumand Fatima – College Preparatory School of America (Chicago)
5. Muhtasham Sifaat – The Bronx High School Of Science (New York)

Math Olympics
1. Zurana Taluckder – Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
2. Mohammad Taha Qadri – Valley Stream North High School (New York)
3. Sadiya Dhanani – The Lovett School (Atlanta)
4. Jalil Muhammad – McLean High School (Washington DC)
5. Bana Zayyad – Aqsa School (Chicago)

MIST Bowl
1. Crescent School (New York)
2. The Bronx High School Of Science / Stuyvesant High School (New York)
3. Smithsburg High School (Washington DC)
4. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
5. Panama City Advanced School (Atlanta)

Category V: Group Projects
Business Venture
1. Al-Huda High School (Washington DC)
2. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
3. Naperville North High School (Chicago)

Community Service
1. W. D. Mohammed High School (Atlanta)
2. Clarkston High School (Atlanta)
3. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
4. Al-Huda High School (Washington DC)
5. Springbrook High School (Washington DC)

Brothers Improv
1. The Woodlands Secondary School (Toronto)
2. Al-Huda High School (Washington DC)
3. Montgomery Blair High School (Washington DC)
4. College Preparatory School of America (Chicago)
5. Kempner High School (Houston)

Sisters Improv
1. Al-Huda High School (Washington DC)
2. Prince George High School (Washington DC)
3. Milton High School (Atlanta)
4. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
5. Collins Hill High School (Atlanta)

Brothers Nasheed/Rap
1. Al-Huda High School (Washington DC)
2. Phelps Career High School (Washington DC)
3. Islamic Foundation School (Toronto)
4. Paint Branch High School (Washington DC)
5. Clarkston High School (Atlanta)

Sisters Nasheed/Rap
1. Clarkston High School (Atlanta)
2. Al-Huda High School (Washington DC)
3. Muslim Youth of Atlanta Homeschool (Atlanta)
4. Islamic Foundation (Toronto)
5. Montgomery Blair High School (Washington DC)

Newsletter
1. Springbrook High School (Washington DC)
2. Al-Huda High School (Washington DC)
3. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
4. Kempner High School (Houston)
5. Milton High School (Atlanta)

Research Methods
1. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
2. Clarkston High School (Atlanta)

Scrapbook
1. The Bronx High School Of Science (New York)
2. Eleanor Roosevelt High School (Washington DC)
3. Kempner High School (Houston)
4. College Preparatory School of America (Chicago)
5. Islamic Foundation (Toronto)

Short Film
1. Al-Huda High School (Washington DC)
2. Ancaster High School (Toronto)
3. Stuyvesant High School (New York)
4. Clarkston High School (Atlanta)
5. The Bronx High School Of Science (New York)

Comments are closed.